Törli a 13 év alatti felhasználók fiókjait a TikTok
2023. július 11. 11:28
Nem vár tovább a közösségi platform, megelégelték a milliós büntetéseket és a gyermekvédők feljelentéseit.
2023. július 11. 11:28
5 p
2
0
4
Mentés
Az egyre népszerűbb videós közösségi oldal a következőképpen fogalmazott: „Megszüntetjük az ön fiókját, ha ésszerűen feltételezzük, hogy ön nem éri el az alsó korhatárt.” A döntést azért hozta meg közösségi oldal tulajdonosa, a ByteDance, mert egyre több gyermekvédelmi szervezet él panasszal velük szemben, mondván, hogy a közösségi szolgáltatás sérti a gyerekek magánszféráját, veszélynek teszi ki őket, ráadásul a szülők beleegyezése nélkül gyűjtenek róluk adatokat. A TikTok már korábban ígéretet tett arra, hogy eltávolítja a vélhetően 13 évnél fiatalabb felhasználók fiókjait, de ez nem történt meg.
Mindezért korábban már 5,7 millió dolláros bírságot is kapott a cég,
méghozzá a gyermekek online védelméről szóló amerikai törvény megsértése miatt. Az utóbbi időben ráadásul több 13 éves vagy fiatalabb gyermek halt meg, mert részt vett különböző TikTok-os kihívásokban. Az egyik 13 éves fiú például hallucinációt okozó gyógyszert vett be, s mindezt élőben közvetítette, azonban túladagolta a gyógyszert és napokkal később meghalt.
A TikTok nem titkolja az adatvédelmi szabályzatában, hogy gyűjti a felhasználók adatait, és szerepel az adatvédelmi szabályzatában, hogy „Ha a névjegyei szinkronizálása mellett dönt, akkor a készülék telefonkönyvében adatokat gyűjtünk, neveket, telefonszámokat, e-mail címeket.” Adatokat gyűjtenek arról is, hogy a felhasználó merre jár és nincs vége, az is benne van a szabályzatban, hogy
„megosztjuk az ön adatait független kutatókkal.”
Pont az adatgyűjtés miatt egyre több kormány dönt úgy, hogy az állami szférában dolgozók a céges telefonjaikon nem használhatják a TikTok-ot. Erős ugyanis a gyanú, hogy a platform adatait kémkedésre használják a kínaiak.
Belgiumban arra hivatkozva tiltották meg a kormányzati dolgozóknak a közösségi platform használatát a céges készülékeken, hogy „a kínai törvények miatt a TikTok-nak együtt kell működnie a kínai hírszerző ügynökséggel.” A tiltás már az Európai Unió más országaiban is felvetődött. Márciusban az Európai Bizottság és az Európa Tanács pedig már nem csak fenyegetőzött, megtiltotta a munkatársainak a TikTok használatát a céges eszközökön és ugyanígy tett a dán, a kanadai és a brit kormány is. Az Egyesült Államok is folyamatosan lépéseket tesz a szerintük adathalász közösségi platformmal szemben. A TikTok ellenes amerikai lépések láttán megszólalt Kína külügyminisztere is. Mao Ming a következőképpen fogalmazott cinikusan: „Mennyire lehet elbizonytalanodva az a szuperhatalom, amely ennyire fél a fiatalok kedvenc alkalmazásától?”
Keményre sikerült a TikTok-vezér vallatása Washingtonban: az amerikai képviselők úgy bántak el a kínai tulajdonban lévő, népszerű videómegosztó vezérigazgatójával, mintha személyesen Hszi Csin-pinggel beszéltek volna.
„A gyermekotthonok lakói többszörösen traumatizált fiatalok. Sem Magyar Péter reflektorfényére, sem provokációra nincs szükségük” – mondta az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatója a Mandinernek.
Ennél a tenger megkorbácsolása sokkal jobb ötlet.
Honnan tudja a tiktok, hogy valaki 13 év alatti? Rá kell kattintani, hogy elmúltam 13?
Ha csak simán kibacna minden második felhasználót, sokkal nagyobb hatékonyságot mutatna.